Białe sukienki na wesele - faux pas?

Biała suknia ślubna to symbol tradycji, czystości i niewinności. Mało kto jednak pamięta, że sto lat temu nie była jeszcze tak popularna. Kobiety zakładały na ślub po prostu w najlepsze suknie jakie miały. Od XIX wieku modne były również stroje ludowe, podkreślające przynależność narodową. Dzisiaj rzadko która panna młoda wybiera suknię w innym kolorze. Dlatego biały kolor uważa się za jej przynależny.

W związku z tym, pojawił się problem czy wypada gościom założyć sukienki na wesele w białym kolorze. Szkoły są oczywiście dwie. Jedni uważają, że to faux pas, inni że to narzucanie gościom co mają założyć. Rozważmy więc, jakie są argumenty.

Kto tu jest gwiazdą

Chociaż kolor biały dominuje, to wielość krojów i fasonów jest ogromna. Niektóre panie chcą włożyć suknię księżniczki rodem z bajek Disneya. Takie suknie charakteryzują się przepychem. Często mają gorsetowe góry, tiulowe spódnice i ozdobione są kryształkami. Tak ubranej panny młodej oczywiście nie da się pomylić z gościem, chyba, że ten założy równie strojną suknię balową w białym kolorze. Bardziej nowoczesne panie wybierają krótkie suknie ślubne. Romantyczki stawiają na modny ostatnio trend „świtezianki”. Charakteryzuje się od lekkością i prostotą. Wiele kobiet zakłada również długie dopasowane sukienki, często koronkowe.

Suknie ślubne to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dlatego wiele panien młodych kupuje tańsze alternatywy, korzystając z oferty sklepów internetowych a nawet sieciówek. W takim wypadku o pomyłkę nie trudno. Przecież goście weselni zazwyczaj nie szukają sukienek na wesele w salonach mody ślubnej, ale udają się na zakupy do popularnych i łatwo dostępnych sklepów. Może się więc zdarzyć, że panna młoda i jej gość będą mieć na sobie dokładnie takie same stroje! Tym bardziej jest to możliwe, gdy panna młoda wybierze krótką sukienkę albo długą, ale koronkową i dopasowaną. Dlatego też uważa się, że białe sukienki na wesele to faux pas. Ale jest też druga teoria.

Wolność Tomku…

Zwolennicy teorii, według której założenie białej sukienki jest dopuszczalne uważają, że panna młoda zawsze będzie się wyróżniać i na pewno nie da się jej pomylić z gościem. Dlatego sukienki na wesele w kolorze białym są jak najbardziej na miejscu, o ile biały kolor przełamany jest dodatkami w innych kolorach. Według tej teorii, goście zazwyczaj wyglądają skromniej od państwa młodych i tak być powinno. Poza tym, coraz częściej zdarza się, że panna młoda wybiera sukienkę w innym kolorze. Szczególnie, jeżeli nie jest to jej pierwszy ślub, albo gdy zawiera związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego. Czy w takim wypadku faux pas byłoby założenie kolorowej sukienki, gdy panna młoda wybrała również ten kolor? Przecież goście nie wiedzą jaką sukienkę założy panna młoda. Według teorii przeciwników białych sukienek na wesele, taki dobór stroju również będzie nietrafiony.

Jak widać zwolennicy obu grup mają po trochu racji. Dopóki jednak kolor biały będzie najczęściej wybieranym kolorem przez panny młode, bezpieczniej jest nie zakładać na wesele sukienek w tym kolorze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here