Psia karma dla zwierząt z alergiami

Wielu opiekunów zwierząt pragnie dobrać dla nich optymalny zestaw karm. Sprawa jest szczególnie ważna, gdy mowa o psich pacjentach – na przykład zwierzętach cierpiących z powodu alergii skórnych lub pokarmowych. Wówczas, karma powinna być wybrana szczególnie skrupulatnie, a w trakcie zakupów należy zwrócić uwagę na skład oraz jego poszczególne elementy. Poniżej wgryzamy się w temat karm dla psich alergików. Podpowiadamy – czym powinna odznaczać się dobrej jakości psia karma oraz jakimi kryteriami warto się kierować w trakcie dobierania konkretnego produktu. 

W poszukiwaniu karmy optymalnej dla psiego alergika 

Ciężko jednoznacznie stwierdzić jaki dokładnie składnik może być odpowiedzialny za powstawanie reakcji uczuleniowych w organizmie Twojego pupila. Tym bardziej że alergie mogą dać o sobie znać w niemal dowolnym momencie – także jeśli Twój psiak nie wykazywał do tej pory żadnych objawów nietolerancji pokarmowych. Dlatego najlepszym sposobem na odnalezienie przyczyny alergii jest po prostu testowanie po kolei wszystkich dostępnych produktów. Wprowadza się je do psiej diety tylko na określony czas, by zaobserwować reakcję psiego organizmu na ich spożycie. 

W ten sposób możesz testować poszczególne typy karm jak i konkretne składniki. Jeśli uda Ci się ustalić, który składnik był przyczyną alergii, wówczas należy go prostu wyeliminować z psiej diety. Często, okazuje się, że składnikiem uczulającym był określony typ mięsa – na przykład drób, wołowina, ryby. Obok nich, alergię wywoływać mogą również zboża – jęczmień, żyto, pszenica, a także jajka, nabiał (mleko), soja lub inne, wybrane warzywa. 

Skuteczna pomoc w walce z psimi alergiami 

Najlepszym sposobem na walkę z psimi alergiami jest unikanie niepożądanych składników w diecie psa. Dlatego wielu opiekunów decyduje się na samodzielne karmienie oraz przygotowywanie posiłków dla swoich pupili. Oczywiście, rozwiązanie takie jest w wielu przypadkach słuszne, jednak nie zawsze może zostać wprowadzone. Przede wszystkim, jest bardzo pracochłonne i czasochłonne. Dlatego wielu opiekunów decyduje się na wybór karm hipoalergicznych, dedykowanych dla psów szczególnie wymagających. 

Dobrej jakości karma hipoalergiczna została wyprodukowana z wysokiej klasy mięs. Najczęściej, są to mięsa wyłącznie jednego gatunku, co sprzyja ich łatwemu i sprawnemu trawieniu. W karmach powinny znaleźć się także wszelkie potrzebne witaminy i mikroelementy, a także błonnik. Ułatwi on przyswajanie wszystkich składników oraz usprawni wydalanie.

Karma weterynaryjna dla psa nie powinna także zawierać wypełniaczy, takich jak różne gatunki zbóż. Zaleca się, by karma składała się aż w 40 % z białka, 18% z tłuszczu, a także by zawierała (oprócz wspomnianych wcześniej witamin i minerałów) popiół surowy, włókna surowe, oraz kwasy omega 3 i omega 6. Dobrym wyborem mogą okazać się karmy bezglutenowe lub bezzbożowe, zyskujące w ostatnim czasie na popularności wśród opiekunów psich alergików. Warto też podkreślić, że dobrym wypełniaczem może okazać się ryż lub kukurydza, która ułatwiają przebieg procesów trawienia oraz zdecydowanie rzadziej powodują psie alergie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here