Zalety automatyki do bram

0
1380

Automatyczna brama to duże udogodnienie dla wszystkich właścicieli domów. Nie wychodząc z samochodu lub z domu można otwierać ją i zamykać za pomocą pilota, a nawet aplikacji na smartfonie (nowoczesne modele). Poznaj więcej zalet tej technologii.

Bezpieczeństwo i wygoda to dwa priorytety, które kierują nami podczas kupna i urządzania domu. Prosta obsługa urządzeń i mechanizmów zainstalowanych w domu pozwala oszczędzić czas i wysiłek. Stąd coraz większa popularność rozwiązań domu inteligentnego i różnorodnej automatyki sterującym ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy nawet sprzętem AGD. Szczególnie zaś lubiana jest automatyka do bram.

Czym jest automatyka do bramy?

Ta dość ogólna nazwa odnosi się do urządzeń i mechanizmów instalowanych na skrzydłach i przęsłach do bram wjazdowych. Są to np. siłowniki, silniki oraz odbiorniki radiowe, których zadaniem jest automatyczne zamykanie lub otwieranie bramy podczas nadania sygnały z pilota. Sprawiają, że nie trzeba wychodzić z samochodu i siłować się z ciężką bramą, aby wjechać na teren posesji. Z drugiej strony automatyczna brama może być otwierana z odległości przez domowników, kiedy będą chcieli np. wpuścić gości na podjazd dla aut.

Dobrą wiadomością jest fakt, iż automatyka do bram jest coraz tańsza, ponieważ oferuje ją coraz więcej firm. Dlatego obecnie osoby budujące domy od razu decydują się na bramy automatyczne. Mechanizmy automatyki można zamontować także na starych bramach przy starszych domach, które poddaje się wówczas modernizacji.

Z czego składa się automaty do bram?

Każdy automat do bramy składa się z trzech głównych elementów. Jest to silnik, przekładnia ślimakowa oraz moduł sterujących. W bramach automatycznych zazwyczaj montuje się silniki elektroniczne 230V, działające na prąd zmienny. Przekładnia ślimakowa uniemożliwia zaś ręczne otwarcie bramy (posiada mechanizm samoblokujący), dzięki czemu możemy mieć pewność, że nikt niepowołany tego nie zrobi. Ważny jest także napęd do bramy i jego prędkość, bo to on ostatecznie decyduje o tym, czy brama będzie się otwierać i zamykać szybko czy wolno.

Na moduł sterujący składa się z kolei nadajnik w formie pilota oraz odbiornik radiowy, czyli jest to zestaw do sterowania ruchem skrzydeł bramy. Różne firmy oferują różne moduły sterujące do bram, także wyposażone w dość nietypowe rozwiązania. Może być to np. funkcja furtki, praca krokowa, automatyczne zamykanie po upływie ustalonego czasu czy zliczanie ilości cyklu pod kątem przeglądów Wybierając automatykę warto zatem dokładnie zapoznać się z ofertą rynkową i wybrać coś dopasowanego do naszych potrzeb.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Montersi.pl oferujący szlabany, systemy parkingowe, szlabany automatyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here