Bezpieczne podróżowanie

Czeka Cię podróż życia? Wybierasz się na wakacje z bliskimi znajomymi i chcesz dowiedzieć się, o czym bezwzględnie powinniście pamiętać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, o czym musisz bezwzględnie pamiętać, aby uniknąć przykrych sytuacji bądź niepotrzebnych kosztów!

Podróżowanie jest niezwykle kształcące i rozwijające – zwłaszcza, gdy ma się na nie dużo czasu i odpowiednie zasoby w kieszeni. Pandemia koronawirusa utrudniła, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiła, podróżowanie po świecie i zwiedzanie niezwykłych miejsc. Jeżeli jednak planujesz niezwykłą podróż, oto kilka wskazówek, dzięki którym powinna się ona odbyć bez większych zakłóceń (i negatywnych konsekwencji).  

Bądź w kontakcie 

Wybierając się do zupełnie obcego kraju (zwłaszcza jeżeli jedziesz bez towarzystwa) pozostawaj w kontakcie z bliskimi. Umówcie się, kiedy wykonasz telefon lub wyślesz wiadomość z informacją, że wszystko w porządku. Poczytaj w internecie, czy w miejscu do którego się wybierasz obowiązuje roaming (jeżeli jest to jeden z krajów europejskich) czy może potrzebujesz lokalnej karty (tak jak w przypadku USA).  Sprawdź także swoją umowę z operatorem, by nie narazić się na wysokie koszty np. w związku z korzystaniem z transmisji danych. 

Zadbaj o zdrowie 

Sprawdź, jakie szczepienia są zalecane przed odwiedzeniem danego miejsca. Przeczytaj, czy podróżujący do danego kraju rodacy (czy też mieszkańcy innych państw) nie narzekają np. na zatrucia pokarmowe. Przygotuj się na każdą ewentualność, zabierając ze sobą leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także elektrolity i leki przeciwko biegunce. Jeżeli przyjmujesz jakieś leki na stałe, udaj się przed wyjazdem do lekarza i wykup zapas. Zabranie ze sobą zapasu leków przyda się w sytuacji, w której podróż się niespodziewanie przedłuży (np. ze względu na zachorowanie na COVID-19). Jeżeli planowana przez Ciebie podróż ma trwać dłużej niż 14 dni, warto odwiedzić także dentystę. 

Wykup polisę turystyczną

Jeżeli przed Tobą krótka podróż do jednego z krajów Unii Europejskiej, złóż wniosek o wydanie karty EKUZ (możesz to zrobić online, na stronie pacjent.gov.pl, logując się przez konto bankowe lub profil zaufany). Pamiętaj również od wykupienia polisy turystycznej, o zakresie dopasowanym do celu i kierunku podróży. O tym, jaką polisę warto wykupić możesz przeczytać na stronie ubezpieczenieturysty.pl

Podróżowanie jest niezwykłą przygodą! Zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo, wykupując odpowiednią polisę turystyczną, sprawdzając zawczasu informacje o niezbędnych szczepieniach i zabierając ze sobą odpowiednią ilość przyjmowanych leków. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here