Pręty gwintowane

Pręty gwintowane to często używane elementy konstrukcyjne, znajdujące zastosowanie zarówno w branży budowlanej, remontowej, jak i innych. Pręty zaliczane są do grupy wyrobów hutniczych. Są to podłużne części, wyposażone w gwint, stosowane do tworzenia różnorodnych instalacji, konstrukcji oraz systemów budowlanych. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak wybrać pręty gwintowane dobrej jakości, dopasowane do naszych potrzeb oraz zamierzeń.

Pręty gwintowane – dostępne rodzaje i klasyfikacja

Pręty gwintowane występują w rozmaitych wersjach, różniących się kilkoma najważniejszymi cechami. Przede wszystkim, podzielić je można według rodzaju zastosowanego na nich gwintu. Mowa wówczas o gwintach złącznych lub gwintach pociągowych. Pierwszy z nich – gwint złączny – to rodzaj gwintu stosowany do łączenia elementów spoczynkowych. Najpopularniejszym rodzajem gwintu złącznego jest tak zwany gwint metryczny prawozwojny.

Gwint pociągowy – odmiennie niż poprzednik – stosowany jest w konstrukcjach ruchomych lub z elementami ruchomymi. Zadaniem gwintu pociągowego jest umożliwianie realizacji ruchu. Ze względu na specyficzne warunki pracy, gwint pociągowy wyposażany jest w dodatkowe formy zabezpieczeń – takie jak podkładki sprężyste, nakrętki, przeciwnakrętki, warstwy lakieru lub specjalne formy odkształcenia. Mają one szczególne znaczenie w przypadku takich konstrukcji jak silniki samochodowe lub przemysłowe.

Pozostałe kryteria podziału prętów gwintowanych

Ponadto, pręty gwintowane dzielimy także ze względu na kształt ich gwintu. Spotkać się możemy z takimi popularnymi wariantami jak gwinty trapezowe, prostokątne, stożkowe, okrągłe, walcowe, rower oraz inne.

Kolejnym ważnym kryterium jest tak zwany skok gwintu – z uwagi na który wyróżniamy pręty z gwintem normalnym, grubozwojnym lub drobnozwojnym. Istotnym kryterium jest także sposób skręcania danego pręta – wyróżniamy pręty o gwintach prawych lub lewych.

Ostatnim kryterium związanym z budową i kształtem gwintu jest tak zwana krotność – wyróżniamy więc pręty wyposażone w gwinty pojedyncze, dwukrotne, a także wielokrotne.

Ponadto, pręty mogą się różnić rozmiarem – znajdziemy pręty o długości od kilku-kilkunastu centymetrów, aż po pręty mierzone w metrach. Standardowe długości to 1, 2 oraz 3 metry – choć znaleźć możemy również pręty dłuższe.

Gdzie kupować pręty gwintowane?

Osobom pragnącym zaopatrzyć się w wytrzymałe i solidne pręty gwintowane, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu Kristal, dostępna pod adresem: https://www.kristal.net.pl/prety-gwintowane. Wśród dostępnych prętów znajdują się zarówno te różnej długości, jak i wyposażone w rozmaite rodzaje gwintowania. Rozbudowany asortyment Kristal gwarantuje, że znajdziemy pręt odpowiadający naszym wymaganiom i potrzebom.

Oferta Kristal dedykowana jest zarówno dla przedsiębiorstw budowlanych i remontowych, jak i dla samodzielnych majsterkowiczów. Oprócz prętów gwintowanych, na asortyment Kristal składają się także śruby, nakrętki, nity, wpusty, kołki, wkręty oraz liczne inne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here