ceramidy w kosmetykach

Świadoma pielęgnacja skóry twarzy polega na rozpoznaniu jej potrzeb oraz dostosowaniu do nich odpowiednich substancji czynnych. Na przestrzeni ostatnich lat przemysł kosmetyczny zmienił się nie do poznania, dzięki czemu może spersonalizować swoją kosmetyczkę. Jednymi z najbardziej pożądanych związków chemicznych w kosmetykach do skóry twarzy są ceramidy, które posiadają szereg dobroczynnych właściwości. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Ceramidy – co to jest?

Ceramidy to naturalnie występujące w skórze związki chemiczne, które zaliczane są do grupy lipidów. Stanowią one ok. 50 procent masy budulcowej bariery wodno-lipidowej, dlatego też są bardzo ważnym ogniwem w jej prawidłowym funkcjonowaniu.

Niedobór ceramidów, zwanych również cementem międzykomórkowym, często jest jednoznaczny z wyraźnym pogorszeniem się kondycji cery. Dlaczego? Skóra jest zdecydowanie bardziej narażona na utratę wody, a także działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak np. promieniowanie UV, zmienne temperatury czy wiatr.

Kosmetyki z ceramidami – ukojenie dla suchej skóry

Obniżona ilość ceramidów w skórze może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla jej stanu i wyglądu. Jedną z najczęściej spotykanych jest nadmierne przesuszenie cery, która może być szorstka, cieńsza i zdecydowanie mniej elastyczna. Ekstremalna suchość może być wynikiem uwarunkowań genetycznych lub działania np. chłodu, wiatru czy mrozu. W obu przypadkach warto sięgać po ceramidy w kosmetykach, które przeciwdziałają nadmiernej utracie wody, a co za tym idzie, przywracają skórze miękkość, gładkość i jędrność.

Ceramidy na skórę – ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na działanie m.in. promieni słonecznych, zmiennych temperatur, wiatru czy też zanieczyszczeń z powietrza. Za jej kompleksową ochronę odpowiada płaszcz wodno-lipidowy, którego jednym z głównych budulców są ceramidy. Ilość produkowanych przez skórę lipidów często jednak spada, do czego przyczynia się również niezdrowy styl życia czy stres.

Uzupełnienie ceramidów jest niezwykle ważne nie tylko w przypadku cery z natury suchej i wrażliwej. Kremy do twarzy na ich bazie warto stosować również jako doraźną pomoc w pielęgnacji skóry normalnej, mieszanej, a nawet tłustej – każdy typ cery wymaga kompleksowego nawilżenia.

Ceramidy w kosmetykach – pielęgnacja przeciwstarzeniowa

Skóra wraz w upływem czasu zaczyna tracić swoje właściwości. Po 25. roku życia produkuje ona mniej kolagenu i elastyny, a także ceramidów. Niedobór tych związków powoduje, że cera traci ona na elastyczności, miękkości i jędrności. Nie sposób całkowicie zahamować tego procesu, ale można go skutecznie opóźnić.

Warto sięgnąć po krem do twarzy z ceramidami, który stanowi wsparcie dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia. Dodatkowa dawka lipidów korzystnie wpływa na strukturę skóry, odżywiając ją od wewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje także ich rola w intensywnym nawilżaniu cery – odwodniona jest bardziej podatna na procesy starzenia, a szkodliwe czynniki zewnętrzne mają ułatwioną drogę do wnikania w głębsze partie skóry.

Kosmetyki z ceramidami – po jakie warto sięgnąć?

Spersonalizowana rutyna pielęgnacyjna skóry twarzy to klucz do zachowania jej zdrowego i młodzieńczego wyglądu. Ceramidy wyróżniają się zbawiennym wpływem na jej kondycję, dlatego warto włączyć je do swojego codziennego planu beauty. Warto ich szukać nie tylko w naturalnych kremach, ale również w żelach i piankach myjących, płynach micelarnych czy też emulsjach z SPF – dedykowanych ochronie przeciwsłonecznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here