Inkontynencja to nic innego jak mimowolne popuszczanie moczu odbywające się poza kontrolą osoby cierpiącej na tę dolegliwość. Choć jest to problem powszechnie występujący, wciąż dla wielu bywa wstydliwy. Przyznanie się do niego często staje się źródłem tak silnego dyskomfortu, iż nie pozwala na skorzystanie z pomocy lekarza. Tymczasem wdrożenie odpowiednich metod postępowania w jak najkrótszym czasie od momentu wystąpienia pierwszych symptomów zwiększa szansę na odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Jakie są rodzaje nietrzymania moczu i jakie objawy powinny skłonić do zasięgnięcia opinii lekarza?
Skąd się bierze inkontynencja?
Inkontynencja to nazwa dość powszechnie występującej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu. Pojęciem tym określa się utratę kontroli nad pęcherzem, w wyniku której u osoby zmagającej się z tą przypadłością dochodzi do nieświadomego upuszczania różnych ilości moczu. W zależności do charakteru schorzenia oraz stopnia nasilenia jego objawów u pacjentów może dochodzić do:
– mimowolnego wycieku kilku kropel moczu na przykład podczas podnoszenia ciężkiego przedmiotu;
– częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza w trakcie najmniejszego ruchu.
Im większa ilość oddawanego w sposób niekontrolowany moczu, tym większa obawa przed przeciekaniem i związany z nią dyskomfort.
Główną przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie siły mięśni dna miednicy. Może dochodzić do niego na skutek działania różnych czynników. Do najczęściej występujących zalicza się m.in.:
– zmiany hormonalne zachodzące w organizmie na skutek naturalnych procesów starzenia się (u kobiet – menopauza, u mężczyzn – andropauza);
– przebycie interwencji chirurgicznych;
– podejmowanie wytężonego wysiłku fizycznego.
Ponadto u kobiet ryzyko nietrzymania moczu zwiększa przebyta ciąża oraz poród, u mężczyzn zaś nadmierny rozrost gruczołu krokowego – tzw. prostaty.
Inkontynencja może też mieć różny charakter. Zdarza się, że występuje ona przejściowo i pojawia się sporadycznie. W takich sytuacjach problem z oddawaniem moczu w sposób niekontrolowany najczęściej jest konsekwencją zakażenia dróg moczowych, zażywania niektórych leków lub też spożywania dużych ilości płynów uznawanych za moczopędne. Jeżeli zaś symptomy NTM utrzymują się przez dłuższy czas lub też powracają, wówczas należy rozpocząć szczegółową diagnostykę.
Kiedy do lekarza?
Pomimo dużej uciążliwości objawów NTM wielu pacjentów odwleka w czasie wizytę u lekarza lub też zupełnie z niej rezygnuje, bagatelizując pojawiające się z coraz większym natężeniem symptomy. Powodem takiego zachowania często jest wstyd. Warto jednak pamiętać, że tylko właściwe i szybko podjęte działanie pozwoli odzyskać kontrolę nad pęcherzem, poprawiając tym samym jakość życia. Jego brak będzie potęgować problem, nasilając przykre objawy. Do odbycia wizyty u lekarza powinna skłonić każdorazowa sytuacja, w której dochodzi do mimowolnego wycieku choćby kilku kropel moczu. Pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad i w razie konieczności rozszerzy diagnostykę lub skieruje do lekarza urologa.