jak myć zęby

Wszyscy wiedzą, że o zdrowie trzeba dbać. Niestety, nie wszyscy to robią, albo są i tacy, którzy myślą, że dbają o siebie i nie mają sobie nic do zarzucenia a pomijają wiele istotnych kwestii. Jedną z tych istotnych kwestii jest zdrowie w jamie ustnej.

Na przestrzeni wieków narosło wiele mitów na temat zdrowia, rozwoju i różnych złych nawyków. Chodzi tu między innymi o przekonanie, że jeżeli ktoś często podcina końcówki włosów, to te włosy będą mu szybciej rosły. Takie przykłady można by mnożyć. Szczególnie dużo podobnych prawd ludowych wije się wokół zdrowia zębów i dziąseł. Warto zapytać dobrego lekarza dentystę co jest prawdą a co mitem. Nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków a jeżeli mamy dzieci to te dobre nawyki warto jak najszybciej im przyswoić.

Lekarze specjaliści różnych dziedzin medycyny nie bez powodu zwracają uwagę, na to czy pacjent ma zdrowe uzębienie i kiedy ostatnio był na kontroli u stomatologa. Okazuje się, że bardzo wiele chorób swój początek ma w jamie ustnej. Wszelkie infekcje jakie mogą tworzyć się w zębach z łatwością, mogą także dostać się do krwiobiegu organizmu. Stan zębów człowieka często świetnie odzwierciedla stan całego organizmu. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Niestety ludzie są leniwi

Niechętnie wybierają się na wizyty kontrole do stomatologów – a to jest podstawa w zapobieganiu rozwinięciu się jakiejś choroby. Jeżeli już dana osoba wybierze się na taką wizytę i okaże się, że kilka zębów wymaga naprawy w efekcie czego umówić się trzeba na kolejne to zazwyczaj do umówienia się nie dochodzi. Cały czas sprawa przekładana jest „na potem”. To bardzo zły nawyk, który trzeba zmienić.

Warto swoje dziecko uczyć dobrych nawyków, wiec już od najmłodszych lat może przyzwyczajać się do dentysty. Prawdą jest, że zęby mleczne wypadną i dopiero na ich miejsce wyrosną zęby stałe, lecz trzeba pamiętać, że nie wszystkie zęby jakie wyrastają są mleczne oraz nie fajnie by było jakby dziecko w wieku 4 lat straciło już wszystkie mleczaki. Stomatolog może wykonać na przykład zabieg lakowania ząbków, który sprawi, że zęby dziecka będą lepiej chronione przed próchnicą – a małe dzieci przecież tak bardzo lubią czekoladę.

białe zęby

Tutaj spotkać można kolejny mit – czekolada sama w sobie nie jest przyczyną próchnicy. Bardziej może zaszkodzić na zęby dziecka cukierek czy dżem wysoko słodzony niż czekolada. Istotna jest też częstotliwość spożywania słodyczy – lepiej zjeść raz a pożądanie niż podjadać.

Kolejnym mitem przekazywanym z pokolenia na pokolenie jest twierdzenie, że zęby należy myć po każdym posiłku, najlepiej od razu. Bardzo tym sobie człowiek szkodzi, więc jeśli do tej pory mówiliście dziecku, żeby po zjedzeniu każdej czekoladki umyło zęby i sami tak robiliście to właśnie dobry czas aby się nawrócić.

Po spożyciu posiłku nie powinno się myć zębów wcześniej, niż przed upływem 30 minut. Jest to związane ze zmianą pH w jamie ustnej jakie wywołuje jedzenie. Mniej, więcej 30 minut potrzebuje organizm, aby wróciło ono do normy, sprawiając, że w trakcie mycia nie wetrzemy sobie szkodliwych kwasów w zęby.

Wielki problem w higienie jamy ustnej stanowi samo szczotkowanie. Wielu Polaków nie wie jak myć zęby, więc tym bardziej nie jest w stanie przekazać tej wiedzy młodszemu pokoleniu. O dokładne instrukcje należy spytać dentystę. Dorośli są w stanie szybko naprawić dotychczasowe błędy w szczotkowaniu, ale dla dzieci może być to trudne, dlatego rodzic powinien uzbroić się w cierpliwość i pomagać swojej pociesze tak długo, aż się nauczy – w końcu chodzi o zdrowie, którego za żadne pieniądze kupić nie można. Ważny jest tak samo czas mycia zębów, technika (czyli sposób w jaki jest to robione) jak i szczoteczka.

szczoteczka do zębów

Włókna szczoteczki muszą być odpowiednio dopasowane. Nie mogą być zbyt twarde ani też zbyt miękkie.
Jeżeli chodzi o szczoteczki to absolutnie podstawowymi prawami jakie trzeba przestrzegać to to, że każdy członek rodziny musi mieć własną szczoteczkę oraz to, że trzeba ją wymieniać co około 3 miesiące.

Tak samo jak leniwie ludzie wybierają się na wizyty kontrolne, tak samo leniwie podchodzą do nici dentystycznych. Dokładne umycie zębów i nitkowanie zajmuje trochę czasu, ale warto go poświęcić, aby zaoszczędzić pieniędzy jakie będzie trzeba wydać w przyszłości na leczenie i zaoszczędzić sobie kłopotów ze zdrowiem.

Profilaktyka i zapobieganie nieszczęściom – także tym związanym ze zdrowiem – powinno leżeć w interesie nas wszystkich. Zacząć trzeba od siebie i dobre nawyki przekazać dzieciom, które są naszą przyszłością i całym światem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here