jak oczyścić komputer

Jeszcze parę lat temu, w czasach, kiedy komputery dopiero wkraczały na rynek, nie mieliśmy do dyspozycji takich podzespołów jak dzisiaj. Ówczesne komputery, nie dość, że posiadały wielkie obudowy i monitory, to swoją prędkością przyprawiały nerwowych o ból brzucha. Nawet do podstawowych operacji, musieliśmy uzbroić się w wielkie zasoby cierpliwości, ponieważ załadowanie niektórych, bardziej wymagających aplikacji trwało nawet parę minut.

Dodatkowo, kiedy chcieliśmy pracować na przykład na dwóch oknach, musieliśmy zdawać sobie sprawę, że przełączanie się pomiędzy nimi, również potrafiło skutecznie zablokować nasz komputer. Dodatkowo, jeśli posiadaliśmy dostęp do internetu, byliśmy również narażeni na złapanie jakiegoś złośliwego oprogramowania., który dodatkowo potrafił skutecznie zablokować nasz sprzęt. Dzisiaj do dyspozycji mamy zupełnie nowe technologię, które nareszcie pozwalają nam odetchnąć z ulgą i cieszyć się szybkością i łatwością pracy.

Kiedy zdecydujemy się na zakup komputera, czy to stacjonarnego, czy laptopa, powinniśmy zastanowić się do jakich celów będziemy go używać. Jeśli potrzebujemy podzespołów typowo do pracy, czy to do tworzenia grafiki, programowania gier, będziemy na pewno zainteresowani podzespołami najdroższymi, z najwyższej półki. Oczywiście cena jaką przyjdzie nam zapłacić za taki komputer, będzie na pewno wysoka, jednak jesteśmy pewni, że jakość naszej pracy będzie na pewno wysoka. Całkowicie inaczej sprawa ma się wtedy, kiedy potrzebujemy komputera do celów typowo amatorskich.

To znaczy, codziennego przeglądania internetu, oglądania filmów, czy grania w gry. Wtedy ceny takich zestawów są odpowiednio niskie i w dzisiejszych czasach są one dostępne dla większości z nas. Musimy pamiętać, że obecnie nie produkuje się już słabych podzespołów, dlatego nawet, gdy nie do końca znamy się na technologii, na pewno nie kupimy słabego sprzętu. W momencie, kiedy uruchamiamy po raz pierwszy taki komputer, na pewno będziemy zadowoleni z jego prędkości.

komputer

Całkowicie świeży system, brak zainstalowanych aplikacji, brak śmieci, to coś co korzystnie wpływa na nasz pecet. Z biegiem czasu, kiedy nasz sprzęt będzie poddany codziennej eksploatacji, zacznie niestety trochę zwalniać. Spowodowane to jest tym, że codziennie korzystając z komputera, dorzucamy mu nowych śmieci.

Zatem jak przyśpieszyć jego działanie i jak oczyścić komputer?

Musimy zrobić to na dwa sposoby, jednym z nich, będzie czyszczeniem komputera w środku obudowy. Z biegiem lat, w środku, zbierają się dość spore ilości kurzu, które powodują grzanie naszych podzespołów.

Dodatkowo, zablokowany kurzem wentylator nie jest już tak wydajny. Niestety, ale w momencie, kiedy nie mamy odpowiedniego chłodzenia, również nasz sprzęt zwalnia, Drugą operacją czyszczenia, jaką powinniśmy wykonać, jest oczyszczenie naszego systemu ze zbędnych aplikacji i gier. Okazuje się bowiem, że często instalujemy jakieś programy, żeby skorzystać z nich jednorazowo, jednak później zapominamy o ich skasowaniu. Zabiera nam to cenne miejsce na dysku, a zapchany dysk również spowalnia działanie komputera.

Musimy również zadbać o zaawansowany program antywirusowy i systematycznie skanować nasz system w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Niestety, ale podczas połączenia z internetem, czy ściągania filmów musimy liczyć się z tym, że takiego robaka możemy złapać. Dodatkowo, odinstalowując jakieś programy, czy gry, nie jesteśmy świadomi tego, że to i tak zostawia trochę plików tymczasowych na naszym dysku.

pracownik przy komputerze

Jeśli wykonamy wszystkie punkty czyszczenia naszego komputera sumiennie i będziemy je powtarzali co jakiś określony czas, będziemy wyjątkowo długo cieszyć się dobrym i szybkim działaniem naszego komputera. Pamiętajmy też, aby codziennie zwracać uwagę na to po jakich stronach internetowych serfujemy, oraz z jakich źródeł ściągamy programy. Zawsze korzystajmy tylko z zaufanych stron internetowych, które zagwarantują nam bezpieczeństwo.

Nie wchodźmy w każdy link jaki tylko znajdziemy na forach internetowych i ograniczmy korzystanie z programów, które pozwalają nam na ściąganie plików z internetu. Niestety, ale właśnie takie coś ma najbardziej niekorzystny wpływ na szybkość działania naszego sprzętu. Pamiętajmy, że w myśl znanego przysłowia, „jak dbasz, tak masz”, możemy cieszyć się dobrym działaniem naszego komputera przez lata, a z drugiej strony jeśli nie zadbamy o choć minimalną ostrożność podczas korzystania z i internetu, ten sam sprzęt może cieszyć się dobrym działaniem tylko przez krótką chwilę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here