Budowa większości domów wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego systemu kominowego. Co prawda nie jest on konieczny wówczas, gdy inwestor decyduje się na ogrzewanie budynku przy pomocy energii elektrycznej, solarnej lub geotermalnej, ale jest on konieczny podczas posiadania domu ogrzewanego przez kocioł grzewczy. W tym przypadku konstrukcja kanału kominowego odgrywa bardzo istotną rolę.
Jakie są rodzaje systemów kominowych?
Obecnie w sprzedaży dostępne są gotowe konstrukcje zawierające w sobie wszystkie elementy niezbędne do montażu przewodów. Producent Pekabet – https://pekabet.pl/ – oferuje produkty w bardzo bogatej ofercie. Odznaczają się one bardzo wysoką trwałością, a to sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem na długie lata.
Na rynku dostępne są między innymi kominy systemowe:
– ceramiczne -te uniwersalne konstrukcje są idealnie przystosowane do kominków, kotłów gazowych, kotłów na paliwa stałe oraz kotłów olejowych. Są one zbudowane z pustaków kominowych, rur ceramicznych, odpowiednich zakończeń, akcesoriów metalowych oraz otuliny
– stalowe -tego typu systemy mogą być jednościenne lub dwuścienne. W tej kategorii każdy klient zainteresowany zakupem ma również do wyboru konstrukcje izolowane, które mogą być ze stali kwasoodpornej, żaroodporne lub hybrydowe.
Urządzenia grzewcze w odpowiedni system kominowy
Wybór komina musi być zawsze odpowiednio dostosowany do posiadanego w domu kotła ogrzewającego dom. W przypadku urządzeń spalających drewno lub węgiel nie ma konieczności stosowania przewodów, które to odpowiadają za zabezpieczenie przed skraplaniem się pary wodnej. Optymalnym elementem konstrukcji przewodów kominowych odprowadzanych od wszystkich kotłów na paliwo stałe są wkłady metalowe lub ceramiczne. Dzięki nim czyszczenie ciągu kominowego jest zawsze skuteczne praz bardzo łatwe. Stosując takie rozwiązanie, na zewnętrznej stronie komina nie tworzą się substancje smoliste w postaci wykwitów.
Wyposażając dom w kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, należy go podłączyć do przewodów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej lub ceramiki kwasoodpornej. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z procesem kondensacji pary wodnej. Skrapla się ona i wchodzi w reakcję z wytworzonymi spalinami.
Do podobnej reakcji dochodzi w urządzeniach grzewczych olejowych. W związku z tym tego rodzaju kotły powinny być podłączone do przewodów kominowych odpowiednio zabezpieczonych materiałem posiadającym właściwości odporne na żrące kwasy.
A jeśli chodzi o kominki, to zalecane jest poprowadzenie osobnego ciągu kominowego, który to będzie wyposażony w kanał wentylacyjny. W zależności od tego, czy będzie to kominek z wkładem, czy też otwartą komorą spalania trzeba dobrać odpowiedni przekrój przewodów dymowych oraz wentylacyjnych.