Aranżacja i dekoracja wnętrz to wyjątkowo angażujące zajęcie. Oprócz wyboru zestawu mebli, koloru ścian i elementów dekoracyjnych, ważny jest również wybór odpowiednich drzwi. Te ostatnie oprócz funkcji typowo praktycznych pełnić mogą również funkcje estetyczne. Znajdziemy drzwi o różnorodnym designie oraz mechanizmach ich otwierania. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi do pomieszczeń mieszkalnych oraz czym różnią się drzwi wewnętrzne od drzwi zewnętrznych?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi?
O tym, że drzwi to dość skomplikowane urządzenia, dowiadujemy się często dopiero w trakcie dokonywania ich pierwszego zakupu. Sprzedawcy zadają nam wówczas kilka podstawowych pytań – jaki model skrzydła nas interesuje, jaki rodzaj ościeżnicy oraz rodzaj klamki. Ponadto, poszczególne modele drzwi mogą dodatkowo obejmować takie akcesoria jak wkładki patentowe, ozdobne zwieńczenia, kratki wentylacyjne, szklane szyby.
W wyborze konkretnego modelu powinniśmy jednak kierować się przede wszystkim kwestią ich przeznaczenia. Podstawowe pytanie brzmi – czy drzwi będą znajdować się całkowicie wewnątrz domu, czy też może będą to drzwi wejściowe, przez które będziemy wychodzić na zewnątrz?
Drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne
Drzwi zewnętrzne są niezwykle istotne, z uwagi na miejsce ich zlokalizowania. Pełnią kluczową funkcję w każdym gospodarstwie domowym – przez nie wchodzimy do wnętrza i wychodzimy na zewnątrz. W rezultacie drzwi zewnętrzne są zawsze narażone na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, nie występujących od ich wewnętrznej strony. Z tego powodu, drzwi takie powinny być dobrze wykończone, zwłaszcza pod kątem zastosowanego w nich systemu uszczelniania.
W przypadku jego braku, drzwi nie będą stanowić tak ważne bariery termicznej, oddzielającej wnętrze naszego domu od zimnego powietrza na zewnątrz. Dlatego – w wyborze drzwi zewnętrznych należy zwrócić uwagę na ich współczynnik termo-przenikalności; określa on w jakim stopniu drzwi nadają się do izolacji termicznej. Współczynnik ten wyrażany jest w jednostkach Ud i określany jest przez producenta. Im wyższy jest współczynnik Ud, tym większy poziom termoizolacji prezentują dane drzwi.
W wyborze drzwi wewnętrznych kierujemy się w większym stopniu kryteriami estetycznymi, choć również ich funkcjonalność ma duże znaczenie. Przede wszystkim – należy dopasować kierunek otwierania drzwi do możliwości stawianych przez nasze pomieszczenia. Do istotnych udogodnień należy także zdolność do wyciszania pomieszczeń. Aspekt ten ma duże znaczenie w przypadku rodzin, w których dzieci i nastolatkowie lubią słuchać głośno muzyki. W przypadku sypialni i salonów sprawdzą się zarówno drzwi otwierane, jak i drzwi przesuwne.
Ponadto, należy dobrać szczególny rodzaj drzwi do łazienki. Powinny być wyposażone w kratkę lub szczelinę wentylacyjną, która pozwoli na odprowadzanie powietrza i wilgoci. Do najpopularniejszych drzwi łazienkowych należą te wyposażone w duże lustro, umieszczane po ich wewnętrznej stronie.