Jak wygląda magnolia

Magnolia jest uznawana za jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin ozdobnych. Na początku wiosny włochate pąki magnolii zmieniają się w porcelanowe kwiaty, które przypominają egzotyczne motyle. Zanim jednak rozpoczniemy upiększać swój ogród magnolią, musimy dowiedzieć się, jak i kiedy je sadzić. Zapraszamy więc do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o iście magicznych magnoliach.

Magnolia – jedne z najstarszych roślin kwitnących

Wiele osób, w tym nawet bardzo doświadczeni ogrodnicy, nie wiedzą, że magnolie należą do jednych z najstarszych roślin kwiatowych, które istniały już w trzeciorzędzie. Takie określenie może być niezrozumiałe, dlatego lepiej przedstawić to w inny sposób: magnolie rosły jeszcze zanim na ziemi pojawiły się pszczoły, a północna półkula była pokryta lasami. Wszystko zmieniły kolejne zlodowacenia, które sprawiły, że dziś dziko rosnącą magnolię można spotkać tylko na wschodzie Ameryki Północnej i we wschodniej Azji. Magnolie stały się bardzo popularne już wiele lat temu, kiedy były sadzone w pobliżu dworków i przy pałacach. Wiązało się to z tym, że do XIX wieku było bardzo rzadkimi drzewami, dlatego traktowano je jak oznaka prestiżu. Dziś magnolie można spotkać w starych parkach niemal tak często, jak w przydomowych ogrodach. Co więcej, obecnie roślina jest dostępna w wielu kolorach – od cytrynowożółtych, aż do białych. Do uzyskania jeszcze bardziej efektywnego wyglądu ogrodu, do magnolii warto dołączyć wawrzynki, azalie, wrzosy, różaneczniki oraz ostrokrzewy.

Gdzie najlepiej sadzić magnolię w ogrodzie?

sadzić magnolię w ogrodzie

Sadzenie każdej rośliny musi być planowane oddzielnie, ponieważ wszystkie cechują się nieco odmiennymi potrzebami. W przypadku magnolii najlepiej wybrać zaciszne, osłonięte przed wiatrem miejsce. Musi być przy tym dobrze nasłonecznione. Magnolie nie mogą znajdować się w zacienionym miejscu, ponieważ będą słabo kwitły i przemarzały. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować magnolie w taki sam sposób, jak robili to dworzanie jeszcze kilka wieków temu – umieścić ją w centralnym punkcie ogrodu. Alternatywą jest posadzenie ich w pobliżu ścieżki. Musimy pamiętać również, że magnolie są dość rozłożyste i wymagają odpowiednio dużo miejsca.

Kiedy i jak sadzić magnolie?

Magnolie to jedne z roślin, które powinno się sadzić wprost z pojemnika, w którym wyrosły w szkółce. Dzięki temu możemy je sadzić przez cały sezon wegetacyjny (kwiecień-sierpień). Jeżeli posadzimy je już na początku wiosny, to będziemy mogli sprawdzić, czy kwiaty rośliny osiągną oczekiwaną barwę. Warto pamiętać o tym, że korzenie magnolii są grube, słabo rozgałęzione, bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia, dlatego też starannie wybrać trzeba miejsce, gdzie je posadzimy – przesadzenie rosnącej od kilku lat w danym miejscu rośliny będzie trudne i skazane na niepowodzenie. Aby sprawdzić, czy magnolie na pewno rosły w pojemniku, zwracamy uwagę na wygląd ich korzeni. Magnolie najlepiej rosną w glebie przepuszczalnej i lekko kwaśnej (pH 5 – 6).

Odwiedź sklep ogrodniczy Gardenowo, który posiada szeroką gamę sadzonek magnolii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here